Uczniowie znają się na finansach

SP Łęki Dolne

Trzecioklasiści z Publicznej Szkoły Podstawowej w Łękach Dolnych zaleźli się wśród 12 zespołów z całej Polski, które w lutym br. zakwalifikowały się do udziału w projekcie “Myślę, decyduję, działam – finanse dla najmłodszych”. Udało się to już drugi raz, lecz wiosną 2020 r. realizacja projektu z powodu epidemii została przesunięta w czasie, a później odwołana.

Organizator, czyli Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej z Gdyni, ponownie ogłosiło rekrutację do projektu i znowu się udało! Wychowawczyni 3. klasy Katarzyna Jankosz uczestniczyła podczas ferii zimowych w dwudniowym szkoleniu trenerskim z zakresu edukacji finansowej, a od marca rozpoczęła realizację warsztatów ze swoją grupą.


Uczniowie otrzymali bezpłatnie segregator z różnorodnymi materiałami. Podczas dodatkowych cotygodniowych zajęć zdobywali wiedzę finansową, dzięki której staną się bardziej świadomymi konsumentami: zarządzali pieniędzmi, dyskutowali na temat budżetu domowego, planowali zakupy, porównywali ceny, rozmawiali o zawodach i historii pieniądza. Ich wysiłek nagradzany był Skefiakami – walutą, która na zakończenie projektu została przeliczona na złotówki i na zakończenie roku każdy uczestnik otrzyma wypracowane przez siebie kieszonkowe w przedziale 95-100 zł, aby móc podczas wakacyjnego wypoczynku ponownie samodzielnie podejmować decyzje finansowe.
 

Pod koniec maja wszyscy uczniowie realizujący projekt wzięli udział w ogólnopolskim „Konkursie wiedzy finansowej”, a troje z nich: Antoni Hołyś-Osetek, Antoni Drąg oraz Emilia Rolnicka zostali jego laureatami. Na zakończenie projektu wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominek.