Ku pamięci "Króla"

Król Kaszubski

Przedstawiciele gminnego samorządu, Rady Miejskiej w Pilźnie, Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej, Liceum Ogólnokształcącego im. Sebastiana Petrycego w Pilźnie oraz harcerstwa w imieniu całej lokalnej społeczności uczcili pamięć Stanisława "Króla" Kaszubskiego.

Liceum Ogólnokształcące w Pilźnie włączyło się w obchody 108. rocznicy śmierci Stanisława Kaszubskiego, działacza niepodległościowego, członka Legionów Polskich, przygotowując akademię poświęconą temu bohaterowi. W szkole zaprezentowano część artystyczną oraz wyświetlono film poświęcony "Królowi".

Muzeum Regionalne w Pilźnie o Stanisławie "Królu" Kaszubskim:

108 lat temu, na pilźnieńskim rynku został stracony Stanisław Kaszubski „Król” (10. 10. 1880 – 7. 02. 1915), człowiek niezłomny, porucznik, żołnierza I Pułku Piechoty Legionów, nieugięty obrońca sprawy polskiej.

Z chwilą wybuchu I wojny św. Kaszubski wstąpił do oddziałów organizowanych przez Józefa Piłsudskiego, otrzymując przydział do I Brygady 1 Pułku Legionów. 12 listopada 1914 r. został mianowany na podporucznika. 23-26 grudnia 1914 r. wraz ze swym batalionem brał udział w bitwie pod Łowczówkiem. Dostał się do niewoli rosyjskiej. Skazany na karę śmierci przez powieszenie, przetrzymywany był w powiatowym więzieniu w Pilźnie. Wyrok wykonano 7 lutego 1915 r. Pochowany został w bezimiennym grobie. Był jedynym oficerem legionowym, który zginął w ten sposób w czasie I wojny światowej. 2 listopada tego samego roku, po zajęciu Pilzna przez wojska austriackie, ekshumowano ciało Stanisława Kaszubskiego i pochowano z honorami na cmentarzu w Pilźnie. W 1922 r., dekretem Naczelnego Wodza RP, Kaszubski został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, siedem lat później odznaczono go Krzyżem Niepodległości z Mieczami. Na cmentarzu w Pilźnie postawiono nagrobek i pomnik ku jego czci, z zebranych funduszy społecznych.

„Osądzony za zdradę stanu, wierny ojczyźnie i wierny Panu” – zawsze niech trwa pamięć o bohaterstwie walczących o wolność Polski.