Głośno i z przytupem w muzeum

głośno i z przytupem

Będzie głośno i z przytupem podczas Nocy Muzeów w Muzeum Regionalnym w Pilźnie. W tym roku nie tylko pasjonaci historii regionalnej, ale także miłośnicy muzyki tradycyjnej i lokalnego folkloru znajdą coś dla siebie. W muzealne  święto zostanie otwarta najnowsza wystawa czasowa pt. „Głośno i z przytupem. Dawne instrumenty ludowe w kontekście życia wsi na ziemi pilźnieńskiej”. Wernisaż wystawy odbędzie się 20 maja o godz. 17. Zapraszamy!

Na zwiedzających w tę noc czekają drobne upominki tradycyjne przysmaki kuchni regionalnej, a także loteria fantowa dla najmłodszych zwiedzających.

W programie:

16. 30 – pierwsza część koncertu Kapeli Ludowej „Pilźnianie”

17:00 – wernisaż wystawy „Głośno i z przytupem …. „

17:40 – druga część koncertu Kapeli Ludowej „Pilźnianie”

W trakcie koncertowania kapeli, także będzie można zwiedzać muzealne ekspozycje stałe i czasowe. Muzeum będzie w ten wieczór otwarte do północy.

Instrumenty muzyczne stanowią szczególną grupę wśród przejawów kultury ludowej. Wyjątkowa ich pozycja wynika z faktu, iż będąc wytworem ludowego rękodzieła, służą kulturze duchowej – muzyce. To właśnie one będą głównym bohaterem najnowszej ekspozycji czasowej muzeum pilźnieńskiego – instrumenty jako świadectwo tradycji, obyczajowości, obrzędowości i duchowości mieszkańców ziemi pilźnieńskiej. Gatunki instrumentów typowe dla tej części Rzeszowszczyzny – skrzypce, basy, liry korbowe, jargotki, bębny, cymbały, czy harmonie, muzykowanie w ramach kapeli, a wszystko to ukazane w kontekście dawnej codzienności mieszkańców wsi, świąt kalendarzowych i obrzędów - tych aspektów życia, w których muzyka i śpiew były nieodłącznym towarzyszem.