Książka "Pilzno i Pilźnianie" ponownie wydrukowana

Pilzno i Pilźnianie

Towarzystwo Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej nie ustaje w działalności wydawniczej. Tym razem przygotowano kolejną gratkę dla tych, którzy pasjonują się historią lokalną. Mianowicie dokonano ponownego przedruku książki autorstwa ks. dra Karola Szczeklika "Pilzno i Pilźnianie", która została wydana 1911 roku.

Ksiądz dr Karol Szczeklik wykonał tytaniczną pracę, by wydać książkę poświęconą jego umiłowanemu Pilznu. Niestety nie doczekał wydruku swojego dzieła, które wydano dzięki komitetowi wydawniczemu kółka pracy społecznej przy Towarzystwu Rolniczemu w Dębicy. W ten sposób uczczono pamięć autora i jego pietyzm dla miasta rodzinnego, w którym ks. dr Karol Szczekilk cieszył się olbrzymim szacunkiem.

" Pogrzeb w Pilźnie był pięknym uznaniem dla zasług zmarłego. Powiedzieli mieszkańcy tameczni, że nie pamiętają od dawna takiego poruszenia, jakiego było świadkiem Pilzno po południu 30 września 1908 r. Na wszystkich niemal domach, nawet żydowskich, powiewały żałobne flagi, miasto było oświetlone, sklepy pozamykane. Wszyscy mieszkańcy miasta i dużo ludu z okolicy odprowadziło zwłoki wraz z duchowieństwem na cmentarz miejscowy do grobu fanilijnego" - napisał ks. Jakub Górka w rozdziale poświęconemu żywotowi autora "Pilzna i Pilźnian".

Książka do dziś stanowi niezwykle ważne dzieło dla kolejnych pokoleń badaczy historii Pilzna. Trudno sobie wyobrazić odkrywanie bogatych dziejów Pilzna bez tej lektury.

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w celu nabycia książki należy kontaktować się z prezesem towarzystwa Jackiem Podlaskiem (605 113 280) bądź wiceprezesem Zofią Mossoń (14 672 12 75)