Aktualności

Pierścionek z orłem w koronie w muzeum

Wystawa Muzeum Regionalne w Pilźnie

Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości - mawiał Marszałek Józef Piłsudski. Muzeum Regionalne w Pilźnie doskonale dba o pamięć i dziedzictwo narodowe. Dziś otwarto nową ekspozycję czasową pt. „Pierścionek z orłem w koronie - biżuteria patriotyczna w dobie walk niepodległościowych XIX - XX w.” Ekspozycja jest wyjątkową prezentacją obiektów biżuteryjnych i wyrobów rzemiosła artystycznego noszonych jako wyraz postawy obywatelskiej i uczuć patriotycznych społeczeństwa polskiego wobec sytuacji zagrożenia wolności ojczyzny lub żałoby narodowej.

Usunięto obraz. Prezentowane na ekspozycji przykłady „czarnej biżuterii” i dodatków żałobnych do strojów pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaśle. Ekspozycji towarzyszą archiwalne fotografie mieszkańców Pilzna i regionu w strojach żałobnych i patriotycznych.

Zapraszamy wszystkich do zwiedzania - warto

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada Pilzno

Od uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Pilźnie rozpoczęły się gminne obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Ciąg dalszy obchodów miał miejsce pod pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy Formacji Niepodległościowych i Walczących o Wolność.

Pod pomnikiem, w asyście licznych pocztów sztandarowych i delegacji odczytano apel pamięci, złożono też kwiaty. Uczniowie klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego w Pilźnie zaprezentowali pokaz musztry wojskowej. Ważnym akcentem obchodów był również koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Pilzno.

Jesienne spotkanie członków koła III AKord

9 listopada 2023 roku członkowie koła III AKord z Dobrkowa spotkali się na wieczornicy zorganizowanej dla upamiętnienia 105 rocznicy Odzyskania Niepodległości.  

Uczniowie podzieleni na cztery zespoły prześledzili drogę Polaków do niepodległości rywalizując ze sobą w grze edukacyjnej „Drogi wolności”.

W ramach przygotowań do ogólnopolskiej akcji charytatywnej  „Pola Nadziei” członkowie koła III AKord wykonali ozdoby, które wręczą ofiarodawcom podczas wiosennej kwesty. Będzie to forma podziękowania dla darczyńców. Zebrane pieniądze zostaną  przekazane na rzecz Podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.

Zdjęcia

Cztery oferty na chodnik w Lipinach

Cztery oferty złożono w przetargu na budowę chodnika przy drodze gminnej w Lipinach biegnącej od drogi powiatowej w kierunku remizy OSP. Kolejny etap to wybór wykonawcy, podpisanie umowy i realizacja inwestycji.

Zdjęcia

Pięć medali dla Pilzna

Przełaje Pilzno

Bardzo dobry występ w zawodach w indywidualno-drużynowych biegach sztafetowych zaliczyli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Pilźnie. W klasyfikacji indywidualnej nasi uczniowie zdobyli 5 medali. Zawody odbyły się w Dębicy na „Mechaniku”.

Kategoria Igrzyska Dzieci:

Bartosz Kasprzyk II miejsce

Bartosz Czyż III miejsce

 

Kategoria Igrzyska Młodzieży:

Oskar Kasprzyk I miejsce

Aleksander Dobosz II miejsce

Adrian Anioł III miejsce

 

Natomiast w klasyfikacji drużynowej zdibyti 3 medale, które dają awans do zawodów rejonowych.

 

Kategoria Igrzyska Dzieci:

Chłopcy I miejsce

Kategoria Igrzyska Młodzieży:

Chłopcy I miejsce

Dziewczęta II miejsce

Zdjęcia

Obchody 11 listopada

11 listopada

Serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystości patriotycznej będzie towarzyszyć otwarcie nowej wystawy w Muzeum Regionalnym w Pilźnie.

Muzeum Regionalne w Pilźnie serdecznie zaprasza na nową ekspozycję czasową pt. „Pierścionek z orłem w koronie- biżuteria patriotyczna w dobie walk niepodległościowych XIX - XX  w.” Ekspozycja ta to wyjątkowa prezentacja obiektów biżuteryjnych i wyrobów rzemiosła artystycznego noszonych jako wyraz postawy obywatelskiej i uczuć patriotycznych społeczeństwa polskiego wobec sytuacji zagrożenia wolności ojczyzny lub żałoby narodowej. Nie przestając być ozdobą i dopełnieniem ubioru biżuteria ta była także formą manifestacji patriotyzmu, środkiem porozumienia społecznego, dzięki widniejącym na niej znakom, które symbolizowały wierność Bogu i Polsce.

Największy rozwój tego typu biżuterii przypadł na czasy powstania styczniowego. Klęska powstania wywarła ogromny wpływ na postawę społeczeństwa polskiego we wszystkich zaborach, rozpowszechnioną w kolejnych dziesięcioleciach niewoli. Niezwykle popularna była wówczas „czarna biżuteria” - żeliwne krzyżyki, kolczyki, bransolety, wisiorki z motywami kotwicy oplecionej łańcuchami lub orła oraz medaliki z motywem złamanego krzyża czy wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Wykonywano korale, bransolety i naszyjniki imitujące łańcuchy, kajdany i gałązki cierniowe, obrączki z czarną emalią, mające ukazywać żałobę narodową w obliczu klęsk kolejnych powstań narodowych i braku suwerenności i niepodległego bytu państwa polskiego. Powszechne było także noszenie czarnych dodatków do strojów, szczególnie kobiece suknie obfitowały w czarne koronki, aplikacje i szarfy.

Prezentowane na ekspozycji przykłady „czarnej biżuterii” i dodatków żałobnych do strojów pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaśle. Ekspozycji towarzyszą archiwalne fotografie mieszkańców Pilzna i regionu w strojach żałobnych i patriotycznych.

 

 

Zdjęcia

Sukcesy szachistów

Szachy Pilzno

Rozgrywki szachowe cieszą się coraz większa popularnością wśród dzieci, co dało się zauważyć podczas powiatowych rozgrywek szachowych. W kategorii Igrzyska Szachowe Dzieci - Szkoła Podstawowa z Dobrkowa zajęła III miejsce, tuż za nią sklasyfikowano szachistów z Pilzna. Drużyny wystąpiły w następującym składzie:

SP Dobrków

  1. Jakub Papiernik
  2. Przemysław Baran
  3. Krystian Podgórski
  4. Julia Podgórska

SP Pilzno

  1. Karol Kos
  2. Jakub Wróbel
  3. Michał Szczeklik
  4. Eliza Hals

 

W dniu 27 października w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Pilźnie przy ul. Mickiewicza 1 odbyły się zawody powiatowe w szachach drużynowych. W Igrzyskach młodzieży szkolnej I miejsce zajęła drużyna Publicznej Szkoły Podstawowej w Pilźnie, która wystąpiła w składzie:

  1. Bartłomiej Kawa
  2. Kacper Smoter
  3. Wojciech Kawa
  4. Anna Sok

IV miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Łęk Górnych, która wystąpiła w składzie:

  1. Piotr Klucznik
  2. Tymoteusz Kozioł
  3. Tymoteusz Podraza
  4. Karolina Szatko
Zdjęcia

Cytomammobus przyjedzie do Pilzna

Masz 25 lat - wykonaj cytologię! Masz 45 lat - wykonaj mammografię! Cytomammobus Fundacji SOS Życie zaparkuje w Pilznie. Kobiety powinny wykonywać regularnie profilaktyczne badania: cytologię i mammografię. Okazją będzie przyjazd CytoMammobusu Fundacji SOS Życie w terminie 16 - 17 listopada. Wystarczy zadzwonić pod numer 17 582 40 60 i umówić się wcześniej, na konkretną godzinę, aby nie czekać w kolejce. Do akcji zaprasza Burmistrz Pilzna Ewa Gołębiowska.

Cytomammobus stanie obok Zajezdni Autobusowej, a badania będą wykonywane przez doświadczony personel w godz. 8 - 16. Cytologię będzie pobierała wykwalifikowana położna - zapraszamy szczególnie młode kobiety po 25. roku życia.

UWAGA! Od 1 listopada 2023 r. weszły w życie zmiany w realizacji Programów Profilaktyki Raka Piersi i Raka Szyjki Macicy. W związku ze zmianami bezpłatna cytologia przysługuje kobietom w wieku 25 - 64 lat - co 3 lata . Bezpłatna mammografia co 2 lata - kobiety w wieku od 45 do 74 lat!

Wszystkie Panie zainteresowane wykonaniem badań profilaktycznych prosimy o bezpośredni kontakt z rejestracją pod numerem 17 582 40 60, aby umówić się na konkretną godzinę - rejestracja czynna w godz. 8:00-18:00. Badania finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Panie mają możliwość łatwego dostępu bez skierowania na profilaktyczną cytologię i mammografię. Warto korzystać z tych badań, ponieważ choroba nowotworowa nie daje żadnych objawów, a te proste badania mogą oszczędzić życie!

Zdjęcia

X kwesta na cmentarzu

Kwesta Pilzno

Już po raz dziesiąty w dniu 1 listopada na pilźnieńskim cmentarzu członkowie Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej wraz z harcerzami Hufca Pilzno, władzami samorządowymi i osobami wspierającymi tę inicjatywę prowadzili kwestę na rzecz odnowy niszczejących nagrobków zasłużonych pilźnian. Podczas tegorocznej kwesty zebrano 9120,86 zł oraz odnotowano wpłatę na konto w wysokości 130 zł.

- Serdecznie dziękujemy wszystkim, zarówno mieszkańcom, jak i osobom, które odwiedzały groby najbliższych i wsparły datkami nasze działania na rzecz odnowy nagrobków - mówi Jacek Podlasek, prezes TPPiZP.

Zdjęcia

2 listopada - urząd nieczynny

2 listopada został wyznaczony przez urząd jako dzień wolny od pracy w zamian za święto przypadające w sobotę, 11 listopada. Jest to obowiązek wynikający z przepisów kodeksu pracy.