Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

W bieżącym roku, po raz pierwszy w historii, obchodzimy ustanowiony w dniu 12 lipca narodowy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. O ustanowienie tego święta zabiegało Polskie Stronnictwo Ludowe. Następnie, stosowną ustawę w tej kwestii podpisał w ubiegłym roku prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda.
Dzień ten został ustanowiony w hołdzie mieszkańcom polskiej wsi za patriotyczną postawę w czasie II wojny św. – za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami, za bohaterską walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego, a także z szacunku dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi okupowanych przez hitlerowskie Niemcy i sowiecki Związek Radziecki.
- Wieś polska mimo grożących represji i prześladowań wykazywała się patriotyczną postawą przez cały okres wojny. Jej mieszkańcy wchodzili w skład wielu ugrupowań konspiracyjnych. Wieś żywiła mieszkańców miast i oddziały partyzanckie, udzieliła schronienia Polakom wysiedlonym ze swoich siedzib przez okupanta, przechowywała ukrywających się Żydów. Za tą patriotyczną postawę zapłaciła ogromną cenę – uzasadnia kancelaria Prezydenta RP
Obszar Ziemi Pilźnieńskiej, podobnie jak inne tereny Polski, przeniknięty jest ogromem ofiar – mieszkańców okolicznych wsi, rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawionych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych, na przymusowe roboty, walczących z obowiązkiem oddawania kontyngentów żywnościowych, a przede wszystkim czynnie, z bronią w ręku przeciwstawiających się wrogowi w okolicznych oddziałach partyzanckich III zgrupowania AK „Pocisk”.
W Muzeum Regionalnym w Pilźnie gromadzone są archiwalia, relacje i wspomnienia mieszkańców okolicznych wsi, dokumentujące ich ofiarność i walkę w okresie II wojny św. W zbiorach muzealnych znajdują się także archiwalne fotografie ilustrujące dawną, przedwojenną wieś polską na Podkarpaciu.
- Pamiętajmy w tym dniu o ofiarnych mieszkańcach polskiej wsi, którzy swą postawą i walką przyczynili się do wyzwolenia ziem polskich i odzyskania wolności narodu - mówi Marzena Baum-Gruszowska, kustosz Muzeum Regionalnego w Pilźnie.