Aktualności

Spotkanie w sprawie "Czystego powietrza"

Czyste powietrze

Burmistrz Pilzna zaprasza mieszkańców Gminy Pilzno na spotkanie informacyjne o zasadach programu „Czyste Powietrze”, które odbędzie się w czwartek 30 września 2021 r. o godzinie 9:00 w Domu Kultury w Pilźnie przy ul. Węgierskiej 30 (sala widowiskowa). Spotkanie jest organizowane w ramach funkcjonującego punktu konsultacyjno-informacyjnego.

Podczas spotkania omówione zostaną zagadnienia dotyczące zakresu wsparcia, rodzaju przedsięwzięć kwalifikujących się do dofinansowania, wysokości udzielanych dotacji oraz docelowej grupy beneficjentów.

Przypominamy też o konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa: zasłaniania nosa i ust, dezynfekowania rąk, zachowania dystansu.

 

Infolinia działa dłużej

Narodowy Spis Powszechny

Do 30 września br. infolinia spisowa, działająca pod numerem 22 279 99 99, będzie do Państwa dyspozycji każdego dnia – również w soboty i niedziele - w godzinach od 8:00 do 20:00 (opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora) - w najbliższą sobotę będzie czynna do północy. Dzwoniąc na infolinię spisową można nie tylko wypełnić obowiązek spisowy, ale również zweryfikować tożsamość rachmistrza. Dokonanie spisu przez telefon nie trwa długo – zajmuje tylko około 10 minut.


Przypominamy, że udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań jest obowiązkowy, a za odmowę uczestnictwa w tym badaniu grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Spis Powszechny trwa tylko do 30 września 2021 r. – to ostatni dzień, kiedy można wypełnić formularz spisowy. Nie warto czekać do ostatniej chwili.
Spis przez telefon to tylko jedna z dostępnych opcji. Spisu można dokonać również za pomocą aplikacji spisowej dostępnej na stronie https://spis.gov.pl. Samospis przez Internet możliwy jest 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Z osobami, które nie zdecydują się spisać samodzielnie, może kontaktować się – osobiście lub telefonicznie, rachmistrz spisowy. Rachmistrzowie dzwonią z numerów 22 828 88 88 lub 22 279 99 99.


Wszystkie dane uzyskiwane w badaniach statystycznych, w tym również w Spisie Powszechnym, są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Dzięki danym zebranym w spisie powszechnym możliwe będzie efektywne planowanie rozwoju Polski na poziomie centralnym i lokalnym.

Lipiny na dożynkach jasnogórskich

dożynki jasnogórskie

Grupa wieńcowa z Lipin reprezentowała naszą gminę podczas ogólnopolskich dożynek jasnogórskich z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, władz państwowych i tysięcy rolników. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

W homilii abp Depo, nawiązując do nauczania prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, przypomniał, że naród, który ma utrzymać swój byt narodowy i państwowy, swoją niezależność i wolność, musi być związany z ziemią, której nie można oddzielać od kultury, języka i religii. Z kolei przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski podziękował polskim rolnikom za wiarę, nadzieję i miłość, których wyrazem jest ich ciężka i odpowiedzialna praca na roli. Dodajmy, że rok 2021 r. jest też czasem jubileuszowym obchodów 25-lecia działalności izb rolniczych.

Źródło: http://www.jasnagora.com/wydarzenie-15143

Zdjęcia

Dziadek z wnukiem dwa kamraty

Działaj lokalnie - Strzegocice

„Dziadek z wnukiem dwa kamraty, odwiedzają swoje światy” - pod takim hasłem panie z Koła Gospodyń Energicznych w Strzegocicach realizują swój projekt ramach programu "Działaj Lokalnie". W czasie wakacji przeprowadziły warsztaty, na których młodzież pod ich czujnym okiem wykonywała ozdoby ze słomy a także zaproszenia na międzypokoleniowe spotkanie integracyjne. Bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym punktem tego programu było właśnie to spotkanie przy wspólnym stole. Zaproszenia wręczały panie wraz młodymi pomocnikami osobiście. Była to doskonała okazja do spotkań i ciekawych rozmów.

Spotkanie odbyło się 28 sierpnia 2021 roku. Wzięły w nim udział osoby, które w latach poprzednich angażowały się w pracę społeczną na rzecz wsi. Zgodnie z hasłem programu na spotkanie przyszły również wnuczęta zaproszonych gości. Tymi ostatnimi zajęła się OSP Strzegocice. Zapewniono im wiele atrakcji: zjeżdżalnię, tańce, zabawy, malowanie twarzy, a także poczęstunek.

Spotkanie uświetniły zespoły muzyczne działające przy Domu Kultury w Pilźnie. Ich uniwersalny repertuar od muzyki klasycznej z pięknym sopranem i tenorem, aż po muzykę biesiadną zachwycił wszystkich zebranych.

Zaproszeni goście serdecznie dziękowali za spotkanie i wspaniałą atmosferę i zarówno gospodarze jak i zaproszeni goście nie mogą się doczekać następnego spotkania. We wrześniu panie z koła zapraszają wszystkich na jesienne spacery, zachęcają wszystkich aby wspólnie łapać ostatnie promienie słońca.

Projekt dofinansowano ze środków Programu “Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy ze Stowarzyszeniem Dębicki Klub Biznesu i Lokalnymi Partnerami: Gminą Dębica, Gminą i Miastem Pilzno, Gminą Żyraków.

Stanisława Mroczek nowym sołtysem

Wybory sołeckie Bielowy

W sołectwie Bielowy przeprowadzono wybory uzupełniające na sołtysa. Zarejestrowano 1 kandydata - Stanisławę Mroczek, która otrzymała 76 głosów na "tak", natomiast na "nie" oddano 5 głosów. Tym samym pani Stanisława została nowym sołtysem.

- Do startu w wyborach skłoniła mnie sytuacja we wsi. Od kilku miesięcy nie mamy sołtysa, zostaliśmy bez gospodarza. Zdecydowałam zmierzyć się z tą funkcją także po namowach ze strony rodziny, jak i koleżanek ze stosunkowo niedawno powołanego Koła Gospodyń Wiejskich - mówi 57-latka, której priorytetami są inwestycje związane z udrożnieniem koryta rzeki, remontami dróg i budową chodników, a także z placem zabaw i siłownią zewnętrzną.

- Dużo jest do zrobienia, jak zwykle wszystko zależy od możliwości finansowych. Chęci do działania nie brakuje, o czym świadczy też powołanie KGW - mówi Stanisława Mroczek.

Pilźnieńscy harcerze zapraszają - dołącz do przygody

Nabór harcerstwo

Jeśli chcesz przeżyć niesamowite przygody, poznać nowych przyjaciół oraz uczestniczyć w wielu harcerskich przedsięwzięciach takich jak: rajdy, biwaki, obozy, to przyjdź i zobacz - pilźnieńscy harcerze zapraszają uczniów z klas 4-8 na grę miejską w sobotę, 25 września w godz.10-14. Zbiórka pod Szkołą Podstawową w Pilźnie przy ul. Mickiewicza 1.

 

Zdjęcia

Medale czekają na biegaczy

Urodzinowy Bieg Miasta Pilzna

Medale już czekają na uczestników VII Urodzinowego Biegu Miasta Pilzna. Impreza odbędzie się w niedzielę, 19 września. Biegi na pilźnieńskim rynku rozpoczną się od godz. 12.30 od startów najmłodszych. W sumie na liście startowej widnieje 325 osób, którzy zmierzą się w różnych kategoriach i na różnych dystansach.

Zapraszamy do kibicowania!

Zdjęcia

Tylko dwa tygodnie na spisanie się

Spis Powszechny

Do końca Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 zostało tylko dwa tygodnie. Osoby, które jeszcze się nie spisały, powinny to zrobić jak najszybciej, ponieważ spis jest obowiązkowy.

Obowiązek ten wynika z ustawy, a odmowa udzielenia informacji w spisie powszechnym zagrożona jest grzywną.

Jeżeli ktoś nie spisał się sam przez internet (spis.gov.pl), bądź infolinię spisową (22 279 99 99), skontaktuje się z nim rachmistrz. Zgodnie z ustawą nie możemy odmówić rachmistrzowi udzielenia informacji.

Zdjęcia

Piknik i MDP w Zwierniku

Zwiernik

Przy remizie OSP w Zwierniku odbył się piknik rodzinny. Strażacy przygotowali dla wszystkich przybyłych gości wiele atrakcji, m.in. przejażdżki wozem strażackim, tor strażacki dla dzieci, dmuchańce, konkurs dla dzieci „zadymiona remiza”, gdzie głównym zadaniem było odnalezienie w kłębach sztucznego dymu uwięzionego misia strażaka i ewakuowanie go na zewnątrz remizy, stoisko z fantomami zakupionymi ze środków projektu „Gotowi, by nieść pomoc”, darmowe przekąski, kiełbaski z grilla, kawę, herbatę oraz słodycze.

Piknik rodzinny był świetną okazją do zaprezentowania się nowo powstałej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Kandydaci oficjalnie zostali przyjęci oraz złożyli uroczystą przysięgę.

- Dziękujemy sponsorom, którzy wsparli naszą inicjatywę, a w tym władzom samorządowym gminy Pilzno, sołtysowie Marcinowi Potempie, Bogdanowi Smołucha – przewodniczącemu Związku Zawodowego Chemików w TC Dębica za ufundowanie słodyczy oraz opasek odblaskowych dla dzieci. Dziękujemy druhowi Łukaszowi Mazurowi z OSP Czarna za wypożyczenie toru strażackiego i sprzętu nagłaśniającego - mówią druhowie, którzy zdecydowali, że piknik zostaje wpisany w kalendarz imprez i będzie odbywał się każdego roku.

Zdjęcia

50-lecie Anny Dudzińskiej w Naszym Pilźnie

Nasze Pilzno

W najnowszym wydaniu "Naszego Pilzna" znajdziemy artykuł na 50-lecie pracy Anny Dudzińskiej w zawodzie fryzjera, wywiad z Magdą Smołą, przybliżenie sylwetki o. Leopolda Rachlewicza. Poza tym Zofia Mossoń przyjrzała się sprzężeniu historii Pilzna z Matką Najświętszą, są również wyniki egzaminu ósmoklasisty, relacja z dożynek i wiele, wiele więcej.

Zdjęcia