Aktualności

Laboratoria Przyszłości w naszych szkołach

Laboratoria Przyszłości

Wszystkie szkoły podstawowe z terenu naszej gminy skorzystają z rządowego programu "Laboratoria Przyszłości". Łączna kwota złożonych wniosków wynosi 641,4 tys. zł. Dzięki wsparciu finansowym zostanie zakupione nowoczesne wyposażenie techniczne niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. W skład wyposażenia podstawowego wchodzą: drukarki 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami, slicerami etc.), mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami, sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, mikrofony, oświetlenie etc.), stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).

Laboratoria Przyszłości skupiają się na wyposażeniu, które służy przekazywaniu wiedzy w sposób innowacyjny, dając szkołom taką możliwość szczególnie podczas nauki stacjonarnej. W sumie katalogu wyposażenia dostępnych jest 175 pozycji - od narzędzi po roboty edukacyjne, z których dyrektorzy szkół będą mogli wybierać wyposażenie, które zagości w ich szkołach. Katalog podzielony jest na elementy wyposażenia podstawowego (które szkoły będą musiały albo zakupić w ramach otrzymanego wsparcia albo zapewnić uprzednio w inny sposób) oraz dodatkowego (które może być swobodnie dobierane przez społeczność szkolną).

Mikołajkowy Dar Serca na rynku

Mikołajkowy Dar Serca 2021

Niestety ze względu na trudną i pogarszającą się sytuację epidemiczną, organizatorzy Mikołajkowego Daru Serca podjęli decyzją o odwołaniu finału akcji, który miał odbyć się w hali LO w Pilźnie. W zamian zapraszamy na pilźnieński rynek, gdzie na otwartej przestrzeni czeka moc atrakcji.

W niedzielę, 5 grudnia zaplanowano m.in. kiermasz słodkości, pojawi się też św. Mikołaj, a strażacy udostępnią dzieciom swoje wozy. O godz. 13 rozpocznie się mikołajkowy marsz nordic walking. - Organizatorzy zapraszają całe rodziny, bo maszerować można nie tylko z kijami, ale też spacerkiem. Dopuszczalne są również biegi, marszobiegi czy interwały, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Cały dochód zasili konto akcji Mikołajkowego Daru Serca - mówi Jadwiga Papiernik z Urzędu Miejskiego w Pilźnie.

Zdjęcia

PGNiG sfinansowało odbudowę drogi

Wiertnia

Droga wiodąca z Jaworza Górnego do Gorzejowej została wyremontowana, po zniszczeniach, które były pokłosiem prac wiertniczych przy otworze badawczym w Jaworzu Górnym. Odbudowę w 100% sfinansowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG) na podstawie porozumienia zawartego z gminą Pilzno.

Zdjęcia

Twoja choinka może ozdobić rynek

Choinka Pilzno

Twoja choinka może zostać ozdobą pilźnieńskiego rynku! Podobnie jak w poprzednich latach, tak i tym razem zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby bądź instytucje, które chciałyby przekazać wysokie drzewo iglaste z przeznaczeniem na tegoroczną choinkę świąteczną.

Kontakt do Urzędu Miejskiego:

Tel.: 14 672 10 36 lub 14 680 77 20

Mail: sekretariat@gminapilzno.pl

Kontakt do Domu Kultury:

Tel.: 14 6723 114

Mail: info@dkpilzno.pl

Ponad 300 osób na kwarantannie

Kwarantanna Pilzno

Sytuacja epidemiologiczna w naszej gminie nie napawa optymizmem. Obecnie na kwarantannie przebywa 308 osób, a w tym 106 uczniów, 4 nauczycieli i 1 pracownik obsługi szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Pilzno.

Najwięcej, bo 69 uczniów klas IV-VIII oraz 1 nauczyciela objęto kwarantanną w SP w Łękach Górnych. W SP w Pilźnie na kwarantannie jest 25 uczniów (z kl. VIIIA), a także 3 nauczycieli. Z kolei w SP w Dobrkowie kwarantanna dotyczy 12 uczniów (z kl. VIIIB) i 1 pracownika obsługi.

Szczepienia przeciw covid-19: dowiedz się więcej.

Chroń siebie i innych: https://youtu.be/mby601Z_0RY

"Czyste Powietrze" - spotkanie informacyjne

Czyste Powietrze

Burmistrz Pilzna zaprasza mieszkańców gminy Pilzno na spotkanie informacyjne o zasadach programu „Czyste Powietrze”, które odbędzie się w środę, 1 grudnia 2021 r. o godzinie 16:00 w Domu Kultury w Pilźnie przy ul. Węgierskiej 30 (sala widowiskowa) organizowane w ramach funkcjonującego punktu konsultacyjno-informacyjnego.

Podczas spotkania omówione zostaną zagadnienia dotyczące zakresu wsparcia, rodzaju przedsięwzięć kwalifikujących się do dofinansowania, wysokości udzielanych dotacji oraz docelowej grupy beneficjentów.

Przypominamy o konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa:

  • zasłaniania nosa i ust
  • dezynfekowania rąk  
  • zachowania dystansu

 

Mikołajkowy Marsz Nordic Walking

Mikołajkowy Marsz Nordic Walking

Połącz przyjemne z pożytecznym podczas Mikołajkowego Marszu Nordic Walking organizowanego w ramach Mikołajkowego Daru Serca. Wydarzenie odbędzie się 5 grudnia. Start z pilźnieńskiego rynku.

Zdjęcia

Poznaj język młodego pokolenia

Pokaż język

Jeśli miewacie problemy ze zrozumieniem języka młodego pokolenia, znamy kogoś, kto wszystko Wam wyjaśni. Młodzież z Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia prowadzi projekt #Rozkminiamyto, którego częścią jest nowo powstały kanał na YouTube, tłumaczący zwroty ze slangu nastolatków. W sam raz dla wszystkich, którzy chcą się z nimi dogadać. Kanał nosi nazwę Pokaż Język, a pierwszy odcinek cyklicznego programu dotyczy tajemniczego, ale ogromnie popularnego wśród młodzieży określenia PogChamp. Skąd się wzięło to sformułowanie, co oznacza i jak się go używa, sprawdzicie tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=OH_FBRXa-10. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania. 

 

Zdjęcia

ZUS: do 30 listopada można złożyć wniosek o "Dobry start"

Tylko do końca listopada tego roku można składać wnioski o wypłatę szkolnej wyprawki w ramach programu "Dobry start" - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który zajmuje się obsługą świadczeń. Weryfikacja wniosków oraz wypłata świadczenia odbywa się niemal w 100 proc. automatycznie.

Od 1 lipca do 30 listopada można składać wnioski o wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł z programu "Dobry Start". W tym roku wniosek o świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

Według najnowszych danych ZUS wypłacił na Podkarpaciu już ponad 72 mln zł  na 240 tys. dzieci w ramach programu "Dobry Start".

Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy - wystawa otwarta

Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy

Na pilźnieńskim rynku dokonano oficjalnego otwarcia wystawy plenerowej „Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy”. W wydarzeniu uczestniczyły Dolores Prin, konsul ds. prasy i kultury w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie oraz Iwona Sadecka, doradca ds. mediów i kultury w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie. Ekspozycja powstała przy współpracy Konsulatu Generalnego USA w Krakowie z Instytutem Kultury Willą Decjusza.

- Dzisiejsze spotkanie jest pokłosiem wizyty Konsula Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie Patricka T. Slowinskiego w naszym mieście i gminie. Serdecznie dziękuję, że nasze miasto może gościć tę wystawę - powiedziała burmistrz Ewa Gołębiowska, która przekazała gościom z konsulatu pamiątkowe akwarele z Pilzna.

- Mamy nadzieję, że ekspozycja zachęci do refleksji nad niezwykłą polsko-amerykańską historią. Zachęcam mieszkańców Pilzna do oglądania wystawy zarówno indywidualnie, jak i ze swoimi członkami rodziny oraz przyjaciółmi - zaprasza konsul Dolores Prin.

O wystawie:

Zamieszczone fotografie i grafiki opowiadają historie ludzi, miejsc i wydarzeń, które ukształtowały tkankę amerykańskiego życia od przybycia pierwszych polskich imigrantów na początku XVII wieku.

Wśród osób przedstawionych na wystawie są astronauta NASA George Zamka, fizyk i laureat Nagrody Nobla Frank Wilczek i uwielbiany trener koszykówki Mike Krzyżewski. Zwiedzający wystawę mogą dowiedzieć się o Polskim Festiwalu w Milwaukee, o  Polsko-Amerykańskiej Galerii Sław Sportu w Michigan oraz poznać historię Panny Marii, pierwszej polskiej osady w Teksasie. Można także dowiedzieć się o miastach amerykańskich noszących nazwy miast polskich takich jak Kraków, Warszawa, Lublin i Częstochowa.