Aktualności

Ostrzeżenia meteorologiczne

burze z gradem

Bądźmy ostrożni - zabezpieczmy swój dobytek. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał prognozy niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych dotyczący burz z gradem pierwszego stopnia oraz silnego wiatru. Ostrzeżenia obowiązują do niedzieli. Szczegóły w załączonym pliku.

Pliki do pobrania:

Inwestycje w Podlesiu Machowskim

Remiza Podlesie

Praca wre przy rozbudowie i przebudowie budynku remizy w Podlesiu Machowskim na potrzeby prowadzenia działalności kulturalnej. Po przeprowadzeniu gruntownej modernizacji, remiza OSP będzie jednocześnie miejscem służącym do integracji lokalnej społeczności, w tym paniom z Koła Gospodyń Wiejskich. Inwestycja jest dofinansowana ze środków Lokalnej Grupy Działania Liwocz.

To kolejna inwestycja, dzięki której zmienia się przestrzeń publiczna Podlesia Machowskiego. Niedawno dokonano gruntownej modernizacji budynku po miejscowej szkole. Obiekt będzie funkcjonował jako Dzienny Dom Senior+.

Zdjęcia

Założenia "Działaj Lokalnie" 2022

Działaj Lokalnie 2022

W piątek 13 maja, w formie online, odbyło się spotkanie informacyjne poświęcone tegorocznej edycji Programu „Działaj Lokalnie”. Kierowane było do stowarzyszeń, grup nieformalnych i wszystkich zainteresowanych udziałem w programie z obszaru powiatu dębickiego.

Celem spotkania było zaprezentowanie głównych założeń i regulaminu programu, omówionych przez zespół „Działaj Lokalnie” w powiecie dębickim.

Działaj Lokalnie

 

 

Wśród zebranych znaleźli się laureaci wcześniejszych edycji, a także przedstawiciele stowarzyszeń i grup, które nie uczestniczyły jeszcze w „Działaj Lokalnie”. Zainteresowani, którzy nie uczestniczyli w spotkaniu mogą zapoznać się z założeniami, ideą oraz regulaminem Programu pod linkami:

 

http://www.karierawdebicy.pl/dzialaj-lokalnie/konkurs-grantowy-2022/

 

http://dzialajlokalnie.pl/

 

Program „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany jest przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z Ośrodkiem Działaj Lokalnie – Stowarzyszeniem Dębicki Klub Biznesu – oraz Lokalnymi Partnerami, którymi w tegorocznej edycji są: Gmina i Miasto Pilzno, Gmina Żyraków, Gmina Jodłowa, Tikkurila Polska S.A. Realizację Programu w powiecie dębickim koordynuje Zespół „Działaj Lokalnie”, na czele z Prezesem Dębickiego Klubu Biznesu, Zbigniewem Nosalem.

Termin składania wniosków do tegorocznej edycji Programu w powiecie dębickim upływa wraz z dniem 2 czerwca 2022 r.


Projekt dofinansowano ze środków Programu “Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy ze Stowarzyszeniem Dębicki Klub Biznesu i Lokalnymi Partnerami: Gminą i Miastem Pilzno, Gminą Żyraków, Gminą Jodłowa, Tikkurila Polska S.A.

Zdjęcia

Piknik z liderem De Mono

piknik miejski w Pilźnie

W niedzielę, 29 maja zapraszamy do Pilzna na Piknik Miejski. Gwiazdą wieczoru będzie Andrzej Krzywy - lider zespołu De Mono! Program imprezy zawiera moc atrakcji. Koncertom i występom artystycznym towarzyszyć będzie zlot foodtrucków. W Żarciowozach każdy znajdzie coś dla siebie, od amerykańskich burgerów, po tajskie pad thai, hiszpańskie churros, węgierskie langosze, gruzińskie chaczapuri i wiele innych przysmaków.

Żarciowozy będą gościć w Pilźnie już od 27 maja. Natomiast w niedzielę, 29 maja zaplanowano otwarcie Pikniku Miejskiego o godz. 16.30 występem utytułowanych mażoretek z formacji Jupiter oraz klimatycznego koncertu Uniwersalnych z Domu Kultury w Pilźnie.

O godz. 17.30 przewidziano atrakcje dla najmłodszych, czyli animacje Lady Klaun, warsztaty Muzeum Regionalnego w Pilźnie, pokaz baniek mydlanych i wielką grę planszową.

O godz. 19 czeka nas wielka gratka - Magda Smoła i Łukasz Kobiałka zapraszają na plenerową premierę utworu promującego miasto i gminę Pilzno - "Tutaj mogę złapać oddech"!

Koncert gwiazdy wieczoru Andrzeja Krzywego rozpocznie się o godz. 20. Wieloletni lider De Mono zabierze nas w muzyczną podróż z wielkimi hitami. Serdecznie zapraszamy!

Zdjęcia

Inauguracyjna sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej

MRM 2022

W Domu Kultury w Pilźnie odbyła się inauguracyjna sesja II kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej w Pilźnie. Radni zostali wyłonieni w wyborach przeprowadzonych w 11 okręgach, obejmujących szkoły z terenu naszej gminy. Łącznie Radę tworzy 15 przedstawicieli młodzieży. Nominacje wręczyli burmistrz Pilzna Ewa Gołębiowska oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Pilźnie Czesław Ziaja. Nowo wybrani radni złożyli uroczyste ślubowanie.

Podczas inauguracyjnej sesji odbyły się także wybory Prezydium Rady. Przewodniczącym został Mikołaj Szewczyk,  wiceprzewodniczącymi Przemysław Kusza oraz Emilia Rycharska, natomiast Skarbnikiem Zuzanna Kula.

Skład Rady:

 • Mikołaj Szewczyk – Przewodniczący
 • Przemysław Kusza – Wiceprzewodniczący
 • Emilia Rycharska – Wiceprzewodnicząca
 • Zuzanna Kula – Skarbnik
 • Antoni Dziadek
 • Amelia Nowak
 • Zofia Gębara
 • Julita Owca
 • Piotr Uryga
 • Robert Zaucha
 • Klaudia Smołucha
 • Szymon Smoleń
 • Emilia Szulborska
 • Igor Przybyło
 • Natalia Mroczek    

W sesji uczestniczyli też liczni goście oraz przedstawiciele Liceum Ogólnokształcącego im Sebastiana Petrycego W Pilźnie oraz Rzemieślniczej Szkoły Branżowej  I Stopnia im. Bł. Karoliny Kózkówny w Pilźnie, którzy wspomagają działania Młodzieżowej Rady. Oprócz wyborów, ślubowania i uchwał pożegnano zasłużonych członków rady, który aktywnie uczestniczyli w jej pracach, lecz opuszczają mury swoich szkół. Gorące podziękowania popłynęły do Gabriela Adamskiego z Parkosza, Filipa Głogowskiego z RBS, Julii i Emilii Piekarczyk z Dobrkowa oraz do prowadzącego sesję Bartłomieja Derenia z Łęk Dolnych. Po sesji uczestnicy podzielili się swoimi pomysłami na działania MRM.

Głównym celem działania Rady jest reprezentowanie interesów młodzieży wobec instytucji rządowych, samorządowych i pozarządowych oraz władz miasta i gminy Pilzno, współpraca z samorządami uczniowskimi oraz organizacjami skupiającymi młodzież. Zadaniem Rady jest także działanie na rzecz integracji i współpracy środowisk młodzieżowych oraz promocja m.in. kultury, nauki i sportu. Powołanie tego typu organu kształtuje i utrwala postawy demokratyczne oraz propaguje rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

Zabieg zwalczania imago chrabąszczy

Mapa

Nadleśnictwo Dębica informuje, że od dnia 12.05.2022 roku do 31.05.2022 roku będą przeprowadzone zabiegi chemicznego lotniczego oraz naziemnego zwalczania imago chrabąszczy na obszarach leśnych Leśnictwa Jaworze wraz z przylegającymi lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa, położonymi w miejscowościach Gołęczyna, Połomia, Jaworze Dolne i Jaworze Górne z użyciem środka Mospilan 20 SP.

Zabieg zostanie wykonany przy sprzyjających warunkach pogodowych wcześnie rano lub późnym wieczorem. W czasie wykonywania zabiegu będzie obowiązywał zakaz
wstępu do lasu. Zgodnie z instrukcją stosowania Mospilanu 20 SP nie wyznacza się okresu prewencji dla pszczół, tj. okresu zapobiegającego zatruciu oraz okresu od zastosowania środka do dnia, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta.

Zdjęcia

Światowy Dzień Bez Tytoniu

Zatruwanie

Światowy Dzień Bez Tytoniu - co możemy robić?:

Wspierajmy szkoły w 100% wolne od tytoniu, aby chronić dzieci i młodzież przed narażeniem na bezpośrednie, bierne i trzecie palenie

Podnośmy świadomość na temat wpływu tytoniu na środowisko i uwrażliwiać społeczeństwo, w szczególności młodzież

Wspierajmy redukcję chemikaliów, w tym śladu węglowego, aby chronić młodsze pokolenie przed szkodliwymi skutkami środowiskowych odpadów tytoniowych

Podnośmy świadomość na temat wpływu tytoniu na środowisko w całym cyklu życia, począwszy od uprawy, produkcji, dystrybucji, użytkowania i odpadów

Zaprezentujmy problem odpadów tytoniowych w miejscach publicznych i społecznościach

Popierajmy krajowe zakazy dotyczące tworzyw sztucznych jednorazowego użytku

Ujawniajmy taktyki i wysiłki przemysłu tytoniowego, aby „zazielenić” jego reputację i produkty, reklamując się jako przyjazne dla środowiska

 

Szkodliwy wpływ przemysłu tytoniowego na środowisko jest ogromny i rośnie, zwiększając niepotrzebną presję na i tak już ograniczone zasoby i delikatne ekosystemy naszej planety.

tyton

Tytoń zabija ponad 8 milionów ludzi każdego roku i niszczy nasze środowisko, dodatkowo szkodząc

zdrowiu ludzkiemu poprzez uprawę, produkcję, dystrybucję, konsumpcję i odpady pokonsumenckie.

Zdjęcia

Oliwia szósta na Mistrzostwach Świata

Oliwia Mirowska

Oliwia Mirowska zajęła szóste miejsce w turnieju "rapida" na Mistrzostwach Świata w szachach szybkich i błyskawicznych, które miały miejsce na greckiej wyspie Rodos. Oliwia miała duże szanse medalowe jednak pechowo przegrana 8 partia z reprezentantką Kazachstanu pozostawiła tylko cień szansy, a niefortunne kojarzenia 9 rundy przekreśliły szanse na medal. Dodajmy, że Oliwia w trzeciej rundzie zremisowała z bardzo silną zawodniczka z Ukrainy, która następnie wygrała turniej.

Z kolei w "blitzie" zawodniczka Hetmana Pilzno zajęła 12. miejsce. To był znakomity debiut Oliwii na imprezie rangi światowej.

Zdjęcia

Słotowa powitała nowy nabytek

OSP Słotowa

Ochotnicza Straż Pożarna w Słotowej w efektownym stylu powitała nowy nabytek jednostki - samochód gaśniczy GBA 3/20 Renault Midlum zabudowy GIMAEX.- Dziękujemy wszystkim którzy poczynili starania do pozyskania samochodu - mówią strażacy. Więcej w relacji OSP na Facebooku: https://www.facebook.com/ospSlotowa

Noc Muzeów z pokazem akrobaty

Noc Muzeów

Muzeum Regionalne w Pilźnie serdecznie zaprasza na tegoroczną Noc Muzeów, 14 maja od godz. 16:00. Tym razem na najnowszą ekspozycję zapraszamy zarówno pasjonatów historii regionalnej, jak również amatorów rozwoju techniki, miłośników jazdy rowerowej i wszelkich rowerowych sportów. Na wystawie pt. „Kołem się toczy … rowerowa historia w Pilźnie” zaprezentowana zostanie wyjątkowa kolekcja jednośladów - od tych najstarszych zabytkowych z końca XIX w., po egzemplarze z początków nowego stulecia, modele przedwojenne i produkowane tuż po II wojnie św.

Będzie można przyjrzeć się im z bliska, poznać ich budowę i historię, piękno, precyzję i kunszt dawnych rowerowych akcesoriów. Zabytkowe rowery pochodzą z prywatnych zbiorów mieszkańca gminy Pilzno pana Pawła Dziedzica. Nowa ekspozycja pozwala odkryć przed widzem fascynującą drogę, jaką przebyli konstruktorzy rowerów przez ostatnie dwieście lat. Ukazuje projekty pierwszych wynalazców, producentów tych pojazdów z przełomu XIX i XX w., „nowinki” techniczne udoskonalające jazdę tym niezwykłym na owe czasy pojazdem. Będzie można zwiedzić warsztat rowerowy z początku ubiegłego stulecia, zobaczyć rower transportowy rozwożący asortyment pilźnieńskiego sklepu towarów mieszanych i kolonialnych, ocenić nowatorskie rozwiązania montażu sidecara -  dziecięcego wózka rowerowego z lat 20-tych XX w., a także przeanalizować wojskowe wyposażenie roweru Szwajcarskiego i Peugeot, wykorzystywanych w armii szwajcarskiej i francuskiej, w latach I wojny św. Na wystawie nie zabraknie też rekonstrukcji strojów miłośników sportów rowerowych z 1 poł. XX w., a także multimedialnych opowieści z dziejów tego fascynującego wynalazku.

Imprezą towarzyszącą wystawie rowerów zabytkowych będzie pokaz akrobatyki rowerowej w wykonaniu Krystiana Herby. Jest on sześciokrotnym rekordzistą Guinnessa, rekordzistą świata oraz rekordzistą Estonii i Ukrainy w zdobywaniu najwyższych budynków, skacząc rowerem po schodach. Ma na swoim koncie między innymi Tajpej 101 na Tajwanie, Willis (Sears) Tower w Chicago, SWFC w Chinach, czy Gulliver w Kijowie. Krystian Herba do tej pory zdobył łącznie 18 budynków w 13 krajach na 4 kontynentach – więcej niż ktokolwiek na świecie. Jest również dwukrotnym półfinalistą programu „Mam Talent”. Tradycyjnie już w Noc Muzeów placówka będzie otwarta do północy.

Zdjęcia