Aktualności

Konsul odwiedzi nas 26 października

Wizyta z Konsulat Generalny w Pilźnie

W Urzędzie Miejskim w Pilźnie gościliśmy Dolores Prin, konsul ds. prasy i kultury w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie oraz Iwonę Sadecką, doradcę ds. mediów i kultury w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie. Spotkanie miało na celu ustalenie szczegółów wizyty Konsula Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie Patricka T. Slowinskiego, który odwiedzi nas 26 października.

Planowana wizyta jest związana z obchodami Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Ameryce (Polish American Heritage Month), który przypada na październik. Obchodzony w Stanach Zjednoczonych od 1981 roku, Miesiąc Dziedzictwa Polskiego w Ameryce uhonorowuje istotny wkład Amerykanów polskiego pochodzenia w amerykańską kulturę, sztukę i naukę. Więcej o tym wydarzeniu możemy przeczytać na stronie Konsulatu.

Konsul Generalny Patrick T. Slowinski jest związany z naszą gminą poprzez osobę jego dziadka, który przed pierwszą wojną światową wyemigrował wraz z rodziną z Łęk Dolnych do Stanów Zjednoczonych.

Zdjęcia

Dzień Edukacji Narodowej

DEN

Najcenniejszym i najtrwalszym podarunkiem, jaki można dać dziecku, jest wykształcenie. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w imieniu władz samorządowych gminy Pilzno składamy najserdeczniejsze życzenia i gorące podziękowania dla Nauczycieli oraz Pracowników Oświaty. Dziękujemy za dobroć, cierpliwość okazywane uczniom, jak i trud wkładany w edukację, a także wyrażamy wdzięczność za kształtowanie wartości wśród młodych ludzi.

Zdjęcia

Patriotycznie i ekologicznie

Koło III AKord

W Publicznej Szkole Podstawowej w Dobrkowie uruchomiono Koło III AKord, które liczy 28 członków, uczniów klas IV – VIII. Opiekę nad uczniami sprawują Barbara Koczwara, Marta Cesarz i Renata Gołębiowska.

W planie pracy uwzględniono treści patriotyczne i ekologiczne. Działalność patriotyczna to poznawanie historii „małej ojczyzny”, opieka nad  miejscami pamięci narodowej w najbliższej okolicy i upamiętnianie ważnych  rocznic. W ramach działalności ekologicznej członkowie koła będą poznawać walory przyrodnicze regionu i propagować ekologiczny styl życia.

Zdjęcia

OSP Bielowy z nowym samochodem

OSP Bielowy

Ochotnicza Straż Pożarna w Bielowach oraz lokalna społeczność uczcili wprowadzenie nowego pojazdu do strażnicy. Ze środków z gminnego budżetu dokonano zakupu samochodu gaśniczego GBA 3/16 Renault Premium.

- Zapewniamy, że przydzielony samochód podnoszący sprawność operacyjną naszej jednostki, będzie dobrze służył społeczeństwu wsi Bielowy oraz gminy Pilzno - podkreślają członkowie zarządu oraz druhowie OSP Bielowy, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji zakupu.

Strażacy zorganizowali uroczystość powitalną, w którą zaangażowały się także panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, a także mieszkańcy. - Nowy samochód jest przede wszystkim własnością mieszkańców i ma służyć każdemu potrzebującemu pomocy - dodają druhowie.
 

Fot. OSP Bielowy

Zdjęcia

Pumptrack w Pilźnie zaprojektowany

Pumptrack

W przyszłym roku zaplanowano stworzenie kolejnego miejsca rekreacji dla dzieci i młodzieży. Przy orliku w Pilźnie zaprojektowano pumptrack, czyli tor, na którym rowerzyści będą mogli szlifować swoje umiejętności, a przy okazji integrować się.

Otoczenie obiektu jest zaprojektowane z myślą także o rodzinnym spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu. Przewidziano trampolinę, tzw. street workout, podwójną huśtawkę z bocianim gniazdem, ściankę wspinaczkową, a także stół do gry w piłkarzyki. Oczywiście nie zapomniano o ławeczkach, oświetleniu i ogrodzeniu terenu czy nasadzeniach. W efekcie powstanie atrakcyjne miejsce do mniej lub bardziej aktywnego wypoczynku.

Zdjęcia

Remont drogi przy ul. Dąbrowskiego

Dąbrowskiego Pilzno

Ruszył kolejny etap prac przy ul. Dąbrowskiego w Pilźnie. Efektem końcowym robót będzie m.in. nowa nawierzchnia z kostki brukowej. Inwestycja jest dofinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych.

Zdjęcia

Sukcesy Kamila i Dominika

SP Lipiny

Kamil Wojtuła ze Szkoły Podstawowej w Lipinach zdobył I miejsce w Powiatowych Indywidualnych Igrzyskach Dzieci w lekkiej atletyce. Ten sam uczeń zajął IV miejsce na szczeblu wojewódzkim podczas zawodów rozgrywanych w Rzeszowie. Z kolei Dominik Barnaś był drugi w powiecie, a trzeci w województwie w skoku w dal.

W Powiatowych Indywidualnych Igrzyskach Dzieci w lekkiej atletyce naszą gminę reprezentowali też inni uczniowie szkoły w Lipinach: Kacper Kumięga w biegu na 60 m, Kacper Łączyński w biegu na 1000 m (IV miejsce), Oskar Piotrowski w biegu na 1000 m (VI miejsce), Mateusz Pychla w skoku w dal (III miejsce).

 

Strażacy wybrali władze

Zebranie wyborcze OSP

Zbigniew Zyznar został wybrany prezesem Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pilźnie. Funkcję komendanta będzie sprawował Wacław Jurek. Decyzje podjęto podczas zebrania wyborczego władz gminnego, które odbyło się 29 września.

W zjeździe uczestniczyło 38 z 39 delegatów. W spotkaniu wzięli udział także dh Stanisław Bryg - prezes powiatowy ZOSP RP w Dębicy, st. bryg. Krzysztof Marek – komendant powiatowy PSP w Dębicy oraz burmistrz Pilzna Ewa Gołębiowska, przewodniczący Rady Miejskiej w Pilźnie Czesław Ziaja, a także Tadeusz Pieczonka, Mirosław Miczek i Paweł Bożek, radni Rady Miejskiej w Pilźnie. 
 

Skład Zarządu:

Prezes: dh Zbigniew Zyznar

Wiceprezesi: dh Mariusz Witek, dh Robert Grzebień

Komendant gminny: dh Wacław Jurek

Sekretarz: dh Paweł Dubas

Skarbnik: dh Robert Kula

Członek prezydium: dh Tadeusz Książek

Członkowie: dh Michał Mroczek, dh Stanisław Chmielowski, dh Krzysztof Nowicki, dh Marek Parat, dh Damian Grab, dh Łukasz Kolak, dh Łukasz Sok, dh Damian Miczek, dh Mirosław Miczek, dh Wojciech Piekarz, dh Marcin Paprocki, dh Waldemar Świerczek. dh Edward Tomasiewicz, dh Mateusz Gleń, dh Marek Kloch , dh Jacek Świerczek, dh Paweł Soprych, dh Robert Kos, dh  Krzysztof Kaczka, Czesław Ziaja, Tadeusz Pieczonka

Komisja Rewizyjna:

Przewodniczący: dh Edward Tomasiewicz

Wiceprzewodniczący: dh Mateusz Gleń

Sekretarz: dh Michał Mroczek

Delegaci do Zarządu Powiatowego w Dębicy:

dh Zbigniew Zyznar, dh Mariusz Witek, dh Wacław Jurek, dh Robert Grzebień, dh Tadeusz Książek

Przedstawiciele do Zarządu Powiatowego w Dębicy:

dh Zbigniew Zyznar, dh Wacław Jurek, dh Mariusz Witek

Uczta dla miłośników miasteczek

Konferencja Pilzno

W sobotę w Domu Kultury w Pilźnie przez kilka godzin dyskutowano podczas konferencji naukowej "Kultura materialna małych miast", którą zorganizowano w ramach obchodów 667. rocznicy lokacji miasta Pilzna. Rzemiosło, działalność muzealna, rynki małych miast, Pilzno i okolice w ostatnich miesiącach okupacji niemieckiej, najcenniejsze zabytki gminy Pilzno - to tylko niewielka część z tematów, jakie poruszono.

- Program konferencji był bogaty, to prawdziwa uczta dla miłośników miasteczek - podkreśla dr hab. Mariusz Zemło, kierownik Zakładu Socjologii Wiedzy i Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku.

Na spotkanie zaprosili Burmistrz Pilzna, Przewodniczący Rady Powiatu Dębickiego, Stowarzyszenie Collegium Suprasliense, Zakład Socjologii Wiedzy i Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku.

Pierwsza galeria zdjęć: http://www.pilzno.um.gov.pl/node/444

Druga galeria zdjęć: http://www.pilzno.um.gov.pl/node/446

Relacja Dębica.TV: https://debica.tv/konferencja-kultura-materialna-malych-miast-czescia-obchodow-667-rocznicy-lokacji-miasta-pilzna/

Najlepsi w powiecie

Dyplom Rafał Papiernik

Rafał Papiernik, uczeń Szkoły Podstawowej w Strzegocicach zajął I miejsce w Powiatowych Igrzyskach Dzieci w indywidualnych mistrzostwach w lekkiej atletyce w biegu na 1000 metrów chłopców. W samej konkurencji reprezentował szkołę i gminę Pilzno na Wojewódzkich Igrzyskach zdobywając II miejsce. Ponadto Jan Górka, Radek Smoła, Kacper Maziarka i Filip Wadas zdobyli I miejsce w Powiatowych Igrzyskach Dzieci w indywidualnych mistrzostwach w lekkiej atletyce w sztafecie 4x100m.

Jan zdobył też II miejsce w Powiatowych Igrzyskach Dzieci w indywidualnych mistrzostwach w lekkiej atletyce w biegu na 300 metrów chłopców i uczestniczył w eliminacjach wojewódzkich.

Zdjęcia