Aktualności

Pumptrack oficjalnie otwarty

Pumptrack Pilzno

- Jest genialnie! - cieszyli się młodzi miasta i gminy Pilzno podczas oficjalnego otwarcia toru pumptrack w Pilźnie. Przy asyście władz samorządowych oraz wykonawcy, wstęgę przecięli pomysłodawcy inwestycji: Krzysztof Kosowski oraz Filip Kita, Mateusz Śliwiński, Łukasz Bocheński, a także Radek Pękala. Młodzi ludzie wykazali się inicjatywą i zaangażowaniem, świetnie współpracując z burmistrz Ewą Gołębiowską. 

Obiekt został poświęcony przez ks. Andrzeja Wolanina, proboszcza parafii w Pilźnie i pasjonata jazdy na rowerze, który odbył pierwszy przejazd po torze. Inauguracji towarzyszyło moc atrakcji: profesjonalne pokazy rowerowe, warsztaty oraz konkursy prowadzone przez Stowarzyszenie Sportów Xtremalnych SSX, pokaz w wykonaniu naszej młodzieży, fotobudka 360°, dmuchańce, animacje i inne.

Memoriał szachowy im. Aleksandra Kłuska

Memoriał Kłuska

W minioną niedzielę, 17 września, odbył się wyjątkowy turniej - I Memoriał Szachowy im. Aleksandra Kłuska, zorganizowany przez Gminny Klub Szachowy "Hetman". Wydarzenie to było hołdem dla pamięci niezwykle zasłużonego działacza, zawodnika, trenera, opiekuna młodzieży i animatora życia szachowego w Gminie Pilzno - Aleksandra Kłuska. Był to dzień pełen pasji i rywalizacji, który miał na celu upamiętnienie legendy pilźnieńskich szachów oraz współtwórcy sukcesów naszych zawodników.

W turnieju Seniorzy i Juniorzy urodzeni w latach 2005-2010 wzięło udział aż 58 graczy. Na podium stanęli:

1. miejsce: Patryk Mrozowski - LKS Sanovia Lesko

2. miejsce: Tomasz Mika - LKSz GCKiP Czarna

3. miejsce: Jakub Wąs - MSKS GAMBIT Tarnowiec

Najlepszy wynik wśród zawodników GKS Hetman Pilzno osiągnął Kamil Wolak. Brawo!

W grupie Juniorzy urodzeni w 2011 roku i młodsi rywalizowało 39 młodych szachistów. Oto laureaci:

1. miejsce: Marek Kulig - TC Szach Mielec

2. miejsce: Jan Draganik - nasz klub, GKS Hetman Pilzno

3. miejsce: Adrian Szęszoł - KGL Szarotka Wadowice Górne

Chcemy też podkreślić, że najmłodszym uczestnikiem turnieju był Gabriel Pociask z naszego gminnego klubu szachowego, a najstarszym Wiesław Kasperek z PUKS Karolina Tarnów.

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom i Gościom i za wspaniałą atmosferę i pasję - to dzięki Wam szachy w Pilźnie kwitną, a dziedzictwo Aleksandra Kłuska jest wciąż żywe!

Współorganizatorami byli: Burmistrz Pilzna, PSP w Pilźnie oraz Dom Kultury w Pilźnie.

Fot. Krzysztof Kosowski/własne

Podsumowanie projektu ,,Działaj lokalnie''

Logo Programu „Działaj Lokalnie”

,,Razem możemy więcej'' to finałowy piknik integracyjny, podsumowujący projekt ekologiczny ,, JESTEM EKO -JESTEM WIELKI!'' w ramach programu,,Działaj lokalnie''. Poprzez cykliczne spotkania KGE Strzegocice zachęcało do wspólnego, bezpiecznego i pożytecznego spędzania wolnego czasu na łonie natury.

Tylko dietetyczne i pyszne potrawy królowały na eko-stole pod hasłem ,,Nasza dieta może uratować świat''.

Podczas kolejnego pikniku rozdano nagrody zwycięzcom konkursu fotograficznego ,,Z przyrodą za pan brat''. Dzieci korzystały z licznych atrakcji i animacji. Sobotnie spotkanie połączyło Wszystkich w akcji charytatywnej na rzecz chorej Elizki ze Strzegocic podczas loterii fantowej, zakupu ciast, bigosu i kiełbasek. Pozdrawienia dla Wszystkich dziękując za obecność i Wielkie Serce! Do siego projektu!

Oficjalne otwarcie toru Pumptrack

Pumptrack Pilzno

W sobotę, 23 września zapraszamy na oficjalne otwarcie toru pumptrack przy ul. Błonie 1 Pilźnie (przy kompleksie boisk sportowych Orlik). W programie profesjonalne pokazy rowerowe, warsztaty oraz konkursy prowadzone przez Stowarzyszenie Sportów Xtremalnych SSX, pokaz w wykonaniu naszej młodzieży, fotobudka 360°, dmuchańce, animacje i wiele innych darmowych atrakcji!

Zdjęcia

Stacja pogotowia przy Bujnowskiego

pogotowie Pilzno

Stacja pogotowia ratunkowego zmieniła lokalizację ze Strzegocic na ul. Bujnowskiego w Pilźnie. Ratownicy mają już za sobą pierwsze wyjazdy z nowej bazy, która powstała w wyniku modernizacji budynku, który przed laty został odkupiony od Polskiej Spółki Gazownictwa. Dziś obiekt został oficjalnie przekazany pracownikom pogotowia ratunkowego. Modernizacja budynku komunalnego przy ul. Bujnowskiego w Pilźnie kosztowała ponad 100 tys. zł i została sfinansowana przez Gminę Pilzno. Firma Omega Pilzno doposażyła stację w niezbędne meble.

Stacja działa nieopodal policji, a w przyszłości ma tu znaleźć siedzibę także straż pożarna, dzięki czemu w zasadzie w jednej lokalizacji powstanie Centrum Bezpieczeństwa, co ułatwi koordynowanie działań ratunkowych poszczególnych służb.

Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie

Lis

Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje o planowanej w dniach 21 września-3 października 2023 r. jesiennej akcji doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Prowadzone szczepienie obejmuje w całości teren województwa podkarpackiego. Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Program uodparniania lisów polega na wieloletnim, cyklicznym (wiosna - jesień) wykładaniu szczepionki.

Wykładana przynęta (przykładowe zdjęcie poniżej), wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i zwierząt domowych z rozłożoną szczepionką informuje, że:

  • przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez listy, ich podnoszenie jest niewskazane,
  • w przypadku kontaktu z przynętą należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem,
  • kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej,
  • w okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się na terenach objętych szczepieniem trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych, a ponadto wstrzymanie się od polowań.

Małe granty, wielkie szanse

Małe granty

Celem konkursu "Małe granty" jest wspieranie projektów, które przyczyniają się do rozwoju kompetencji społecznych i emocjonalnych młodych ludzi. Inicjatorzy konkursu podkreślają, że te umiejętności są cenne nie tylko w obecnym okresie życia młodzieży, ale również stanowią ważny fundament na ich drodze do dorosłości.

Dofinansowanie w wysokości do 12 000 złotych jest dostępne dla organizacji pozarządowych, Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych, domów kultury oraz bibliotek z miejscowości do 20 000 mieszkańców. 

Zdjęcia

Remizy do modernizacji

Remizy OSP Pilzno

Podpisano umowy na modernizację budynków OSP w Bielowach oraz Strzegocicach. Remizy zostaną zmodernizowane przez firmę Euro-Bud Godzisz spółka jawna. W sumie gmina wyda na inwestycje ponad 151 tys. złotych.

Tablica pamiątkowa bł. Józefa Ulmy

Ulm Pilzno

Firma Met-Chem oraz Towarzystwo Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej zapraszają na uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej bł. Józefa Ulmy, który w latach 1929-1930 był uczniem Państwowej Szkoły Rolniczej mieszczącej się w budynku obecnej firmy Met-Chem.

Uroczystość odbędzie się 16 września o godz. 10 na terenie firmy przy ul. 3 Maja 178 w Pilźnie.

Józef Ulma, Wiktoria Ulma i ich dzieci: Stanisława (8 lat), Barbara (6 lat), Władysław (5 lat), Franciszek (4 lata), Antoni (3 lata), Maria (1 rok) oraz siódme dziecko (nienarodzone) zostali zamordowani przez Niemców za ukrywanie Żydów 24 marca 1944. Byli rolnikami – prowadzili kilkuhektarowe gospodarstwo w Markowej, wsi na Podkarpaciu, położonej ok. 10 km od Łańcuta. Ich egzekucja stała się symbolem martyrologii Polaków mordowanych za niesienie pomocy Żydom. Zginęli wraz z ukrywanymi: Saulem Goldmanem i jego czterema synami, Baruchem, Mechelem, Joachimem i Mojżeszem Fejwelem, dwiema córkami i wnuczką Chaima Goldmana z Markowej – Leą Didner z córką Reszlą oraz Gołdą (Gienią) Grünfeld. Dziś w miejscowości znajduje się Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.

Proces beatyfikacyjny Ulmów rozpoczął się 17 września 2003 roku. 7 grudnia 2022 roku papież Franciszek podpisał dekret otwierający drogę do ich beatyfikacji. Oficjalne uroczystości odbędą się 10 września 2023 roku w Markowej. To pierwszy raz w historii Kościoła, gdy do godności błogosławionych zostanie wyniesiona cała rodzina.

Źródło: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/nie-ma-wiekszej-milosci-beatyfikacja-rodziny-ulmow-10-09-2023/

Zdjęcia

1560 uczniów szkół podstawowych

nowy rok szkolny

Dziś odbyły się inauguracyjne spotkania nauczycieli z uczniami i wychowankami we wszystkich placówkach oświatowych w Gminie Pilzno, czyli w 11 szkołach podstawowych i 2 samodzielnych przedszkolach. W roku szkolnym 2023/2024 do szkół podstawowych łącznie uczęszczać będzie 1560 uczniów, do klas
pierwszych przybyło 173 dzieci.

Liczba uczniów w poszczególnych szkołach podstawowych w naszej Gminie przedstawia się następująco:
Dobrków – 141
Jaworze Górne – 40
Lipiny – 80
Łęki Dolne – 104
Łęki Górne – 109
Machowa – 58
Parkosz – 29
Pilzno – 626
Słotowa – 99
Strzegocice – 173
Zwiernik – 101.

Wychowaniem przedszkolnym objętych zostało 676 dzieci w wieku od 3 do 6 lat, łącznie z wychowankami w Ochronce Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP. W nowym roku szkolnym będą realizowane programy i projekty wsparcia dla uczniów związane z edukacją: „RaP STEAM – robotyka i programowanie w szkołach podstawowych z terenu województwa podkarpackiego”, Program Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne Dzieci” oraz poprawą kondycji fizycznej: „Akademia Młodych Zdobywców”, Szkolne Kluby Sportowe.

Ponadto informujemy rodziców uczniów, że wnioski o przyznanie stypendium o charakterze socjalnym przyjmowane będą w dniach od 1 do 15 września 2023 r. w siedzibie Miejskiego Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół i Przedszkoli w Pilźnie przy ul. Rynek 6.