W obliczu rosyjskiej agresji, Samorząd Miasta i Gminy Pilzno solidaryzuje się z Ukrainą, a w szczególności z naszymi Przyjaciółmi z Gromady Sośnica. Pragniemy wyrazić gotowość wsparcia dla mieszkańców Ukrainy - przygotowaliśmy schronienie dla uchodźców, zapewnimy bezpieczeństwo i opiekę osobom, które będą tego potrzebować.
Ważne informacje:
-
Gmina Pilzno uruchomiła formularz dla osób, które chcą i mogą zapewnić tymczasowe schronienie dla uchodźców. Pamiętajmy, że dziś trudno określić, jak długo taka sytuacja potrwa. Może to być dłuższy okres.
W formularzu można też zadeklarować pomoc materialną. W uwagach można zamieścić dodatkowe informacje.
Formularz jest dostępny tutaj: kliknij, aby wypełnić formularz
-
W sprawach związanych z informacją oraz pomocą dla uchodźców, prosimy o kontakt pod nr 14 680 77 39 (w godzinach 7.30 – 15.30), w sprawach nagłych i nie cierpiących zwłoki prosimy o kontakt pod nr 505 493 569.
-
Bardzo prosimy osoby z gminy Pilzno, które już przyjęły uchodźców o zgłoszenie ich w Miejskim Ośrodku Opieki Społecznej w Pilźnie. Pomoże nam to dotrzeć z bezpośrednią pomocą do osób, które znalazły schronienie na terenie naszej gminy. To ważne chociażby w kontekście zapewnienia edukacji dzieciom z Ukrainy.
-
Bardzo prosimy też o wcześniejszy kontakt osoby, które zamierzają sprowadzić uchodźców, aby odpowiednią pomoc przygotować z wyprzedzeniem.
-
Pamiętajmy, że uciekający z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia.
-
Na Facebooku powstałą specjalna grupa, na której zamieszczać będziemy informacje o tym, co konkretnie potrzebują osoby, które znalazły schronienie na naszym terenie: https://www.facebook.com/groups/3119743921608934
PESEL dla uchodźców
Od środy, 16 marca obywatele Ukrainy, którzy po 24 lutego uciekli przed wojną do Polski, będą mogli składać wnioski o nadanie numeru PESEL, który umożliwi np. skorzystanie z opieki zdrowotnej, pomocy społecznej czy założenie firmy w Polsce. Jednocześnie można uzyskać profil zaufany, który umożliwia załatwianie wielu spraw urzędowych przez internet. Ważne - usługa wykonania zdjęć do wniosku będzie refundowana. Szczegółowe informacje w Urzędzie Miejskim w Pilźnie w referacie spraw obywatelskich - ewidencji ludności. Kontakt: https://pilzno.um.gov.pl/node/20.
Wnioski do pobrania: https://pilzno.um.gov.pl/node/608
Zbiórka pieniężna uruchomiona
W związku z licznymi zapytaniami informujemy, że Gmina Pilzno wraz z Towarzystwem Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej uruchomiła zbiórkę pieniężną na pomoc dla Ukrainy, a w szczególności dla naszej partnerskiej Gromady Sośnica. Darowizny można wpłacać na konto: 57 9477 0001 0000 0840 2000 0130, wpłaty zagraniczne: POLU PL PR konto 57 9477 0001 0000 0840 2000 0130. Od kwietnia organizowane będą również zbiórki do puszek i skarbonek.
Punkty recepcyjne
Osoby, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, powinny być kierowane do punktów recepcyjnych zlokalizowanych na terenie województwa. Tam zostaną im zapewnione: tymczasowe zakwaterowanie w Polsce, ciepły posiłek, napój, podstawowa opieka medyczna, miejsce na odpoczynek oraz udzielone dodatkowe informacje na temat pobytu w Polsce.
Punkty recepcyjne:
- Świetlica, Korczowa 155 37-552 Korczowa
- Hala sportowa - Medyka 285, 37-732 Medyka
- Szkoła Podstawowa w m. Krowica Sama 183, 37-625 Krowica Sama
- Była Szkoła Podstawowa w Łodynie, Łodyna 41, 38-700 Ustrzyki Dolne
- Centrum Handlu i Magazynowania Korczowa Dolina - Hala Kijowska - Młyny 90, 37-552 Młyny
- Przemyśl Dworzec kolejowy, plac legionów 1, 37-700 Przemyśl
ponadto w woj. małopolskim funkcjonuje punkt recepcyjny w Krakowie:
Rejestracja w punkcie recepcyjnym nie jest obowiązkowa dla osób, które kierują się do rodzin czy znajomych. Mogą one udać się bezpośrednio do swoich miejsc docelowych w całej Polsce.
Aktualnie nie trzeba dodatkowo legalizować swojego pobytu – pieczątka w paszporcie lub zaświadczenie wystawione przez polską Straż Graniczną przy wjeździe do Polski od 24 lutego 2022 r. są wystarczającymi dokumentami.