Aktualności

Informacja dla hodowców psów, kotów i fretek

Wielka Brytania

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Dębicy zwraca się prośbą o kontakt ze strony hodowców psów, kotów i fretek z terenu powiatu dębickiego, planujących w przyszłości wysyłki zwierząt towarzyszących do Wielkiej Brytanii. Podmioty te będą musiały zostać wpisane na listę, która zostanie udostępniona brytyjskim służbom weterynaryjnym. Tylko podmioty znajdujące się na ww. liście będą mogły komercyjnie wysyłać zwierzęta towarzyszące na terytorium Wielkiej Brytanii.

Z uwagi na termin zamknięcia list - 22 sierpnia 2022 r. zainteresowani hodowcy powinni zgłaszać się jak najszybciej do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Dębicy.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii 39-200 Dębica, ul. Kosynierów Racławickich 16 tel. 14 681-82-42 fax 14 682-86-42 wewn. 40

"Shrek" w Zwierniku

kino Zwiernik

Przed nami kolejna odsłona Pilźnieńskiego Kina Plenerowego. W piątek, 5 sierpnia przy Wiejskim Domu Kultury w Zwierniku odbędzie się pokaz filmu "Shrek Forever". Wstęp wolny, rozpoczęcie o godz. 20.30. Zapraszamy serdecznie!

Zdjęcia

Odliczamy do Urodzinowego Biegu

Bieg

Ruszyły zapisy do VIII edycji Urodzinowego Biegu Miasta Pilzna. Impreza odbędzie się w niedzielę, 4 września. Biegacze tradycyjnie wystartują na dystansie 10,7 km, a osoby niepełnosprawne na wózkach pokonają trasę 3,5 km.
Oczywiście nie zabraknie też biegu i marszu nordic walking na dystansie 5 km. Podczas imprezy odbędą się również zawody dla dzieci urodzonych w latach 2007 – 2018. Biegi dla osób niepełnosprawnych i dzieci są bezpłatne. Zapisy na wszystkie dystanse z biegami dzieci włącznie są prowadzone elektronicznie.

Gorąco zapraszamy do udziału w kolejnej edycji imprezy!

Zgłoszenia na stronie: https://dostartu.pl/urodzinowy-bieg-miasta-pilzna-viii-edycja-v7573

Zdjęcia

Dodatkowe warsztaty z robotyki

lego

Ze względu na duże zainteresowanie warsztatami robotyki i programowania, które odbyły się w zeszły czwartek, ogłaszamy kolejny nabór! Zajęcia zaplanowano 11 sierpnia w godzinach 17-20. Więcej informacji i zapisy pod nr tel. 518 240 119. Pierwszeństwo mają dzieci, które jeszcze nie brały udziału w tych zajęciach.

Zdjęcia

Przysięgali na Orła i na Krzyż…

Pilzno

Mieszkańcy gminy Pilzno uczcili pamięć poległych. Podczas koncertu „Przysięgali na Orła i na Krzyż…” wspominano Powstańców Warszawskich i żołnierzy Akcji „Burza” obwodu dębickiego. Oprócz znanych melodii powstańczych  i partyzanckich, mieszkańcy zgromadzeni w sali gimnastycznej Liceum Ogólnokształcącego w Pilźnie usłyszeli również wspomnienia oraz notatki historyczne dotyczące czasów II wojny światowej.

Relacja Dębica.TV: https://debica.tv/pilznianie-uczcili-78-rocznice-wybuchu-powstania-warszawskiego-koncertem-przysiegali-na-orla-i-na-krzyz/

Półkolonia pełna atrakcji

Zalipie

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Łękach Górnych od 11 lat organizuje półkolonie letnie. Początkowo były dedykowane tylko dzieciom ubezpieczonym w KRUS z dofinansowaniem Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Dla nich organizatorem jest Związek Młodzieży Wiejskiej z Warszawy. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu szkoła zdecydowała, że zostanie zorganizowania również dla dzieci w wieku 6 – 16 lat nie objętych ubezpieczeniem  rolniczym.  

Udział dzieci z gminy Pilzno dofinansowała burmistrz Ewa Gołębiowska, za co uczestnicy serdecznie dziękują. Organizatorzy od lat korzystają ze sprawdzonych  usług firmy transportowej Piotra Wójcika i firmy cateringowej z Lubczy. W ramach kolonii dzieci otrzymują śniadanie, w ciągu dnia wodę mineralną, potem drugie danie obiadowe, dodatkowo coś słodkiego lub owoc. Uczestnicy zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa i środkami ostrożności w związku z covid-19.

Zakończyła się już I tura, która trwała od 4 do 15 lipca, w dwutygodniowym turnusie wzięło udział ponad 70 dzieci z gminy Pilzno. Mimo niesprzyjającej pogody było świetnie, a każda z zaproponowanych atrakcji przypadła uczestnikom do gustu. Tak więc dwa razy byli w kinie. Kilka razy korzystali z parków wodnych w Tarnowie i Pustkowiu Osiedlu, byli  w Muzeum Drogownictwa w Szczucinie i w Domu Malarek w Zalipiu. Odwiedzili Park Strzelecki w Tarnowie, Osadę Słowiańską w Strzegocicach, gdzie strzelali z łuku i piekli podpłomyki. Akademia Nauk Stosowanych pozwoliła im skorzystać ze ścianki wspinaczkowej i pokazów nurkowania.  Na zakończenie odbyła się dyskoteka, a do dyspozycji wszystkich chętnych była dmuchana zjeżdżalnia.

II tura półkolonii trwa w najlepsze, w turnusie od 18 do 29 lipca bierze udział 55 osób. I tym razem kierownik i opiekunowie przygotowali dla uczestników morze atrakcji. Już w pierwszym tygodniu dzieci obejrzały film animowany, zwiedziły skansen archeologiczny w Trzcinicy Karpacka Troja, skorzystały z basenu zewnętrznego Nemo i podobnie jak w I turze wspinali się i nurkowali dzięki ANS w Tarnowie, urozmaiceniem była wycieczka do Parku Zdrojowego w Ciężkowicach.  Na drugi tydzień zostały zaplanowane zabawy w basenach zewnętrznych, dzieci zawitają w Latoszynie i Dębicy, skorzystają z zajęć w Osadzie Słowiańskiej w Strzegocicach. Organizatorzy mają nadzieję, że pogoda nie pokrzyżuje im planów.

Animacje, robotyka, Lego

Robotyka

Harmonogram warsztatów robotyki i programowania: 17.00-18.00 - grupa 5 - 7 lat, 18.00 - 19.00 grupa 8 - 9 lat, godz 19.00 - 20.00 grupa 10 - 15 lat. Warsztaty odbywać się będą w siedzibie KS Hetman w Pilźnie.

Zdjęcia

Duża frekwencja na kinie w plenerze

Kino w Dobrkowie

W piątkowy wieczór odbył się kolejny seans filmowy w ramach Pilźnieńskiego Kina Plenerowego. Na boisku wielofunkcyjnym przy Szkole Podstawowej w Dobrkowie widzowie obejrzeli film animowany "Kung Fu Panda" Serdecznie dziękujemy gospodarzom za udostępnienie obiektu, a mieszkańcom za dużą frekwencję. Przy okazji serdecznie zapraszamy na film "Shrek Forever", który zostanie wyświetlony 5 sierpnia w Zwierniku!

Zdjęcia

Letni wypoczynek uczniów z terenu gminy Pilzno

Kapelusz i klapki oparte o plecak na plaży

Gmina Pilzno od kilkunastu lat prowadzi akcję związaną z organizacją wypoczynku zimowego i letniego uczniów.

W roku szkolnym 2021/2022 mimo trwającej epidemii koronawirusa ogłaszano nabór na zimowiska. Grupa uczniów ze szkół w naszej Gminie, których rodzice są ubezpieczeni w KRUS-ie w lutym wyjechała na  zimowisko do Zakopanego.

Natomiast w okresie wakacji na bazie szkoły w Łękach Górnych zorganizowano dwutygodniowe półkolonie (dwa turnusy) z dofinansowaniem z Fundacji Młodzieży Wiejskiej w Warszawie oraz z Gminy dla 75 dzieci. Atrakcyjne zajęcia i wyjazdy dla dzieci prowadzone są z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji i Nauki dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży w 2022 roku. Wszyscy uczestnicy półkolonii mieli zapewniony posiłek - śniadanie i obiad. Uczestnictwo w półkoloniach sprzyjało integracji uczniów z różnych szkół, a także rozwijaniu ich więzi ze szkołą, która przedstawiła ciekawą ofertę wypoczynku, cieszącą się dużym zainteresowaniem.

Dzięki współpracy Gminy z Podkarpacką Izbą Rolniczą w lipcu 2022 r. 20 uczniów, których rodzice są ubezpieczeni w KRUS-ie wyjechało na dwutygodniową kolonię do Sarbinowa na Morzem Bałtyckim (2 turnusy).

Gmina pozyskała także z Podkarpackiego Kuratorium Oświaty kilka miejsc na dwutygodniową kolonię w Pogorzelicy nad Morzem Bałtyckim, organizowaną w sierpniu dla dzieci pochodzących z rodzin o niskich dochodach. Pobyt na tej kolonii jest wolny od wszelkich opłat zarówno ze strony rodziców dzieci, jak i ze strony gminy dokonującej naboru - poinformowała dyrektor Miejskiego Zespołu Ekonomiczno - Administracyjnego Szkół i Przedszkoli w Pilźnie.

Pokłosie konferencji w Pilźnie

ksiazka

Wydano książkę, która jest pokłosiem konferencji naukowej Kultura, jaka 2 października odbyła się w Pilźnie - „Kultura materialna małych miast”. Jej organizatorami byli: BurmistrzPilzna, Przewodniczący Rady Powiatu Dębickiego, Stowarzyszenie Collegium Suprasliense, Zakład Socjologii Wiedzy i Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku. Pomysłodawcą i głównym organizatorem odbywającego się od wielu lat całego cyklu konferencji jest dr hab. Mariusz Zemło prof. Uniwersytetu w Białymstoku. Uczestnicy wydarzenia w swoich wystąpieniach mówili na temat materialnego dziedzictwa kulturalnego w swoich miastach oraz dbałości władz i mieszkańców o jego zachowanie.

Zdjęcia