Aktualności

Nasze Pilzno - wywiad ze Stanisławem Gągałą

Nasze Pilzno

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania "Naszego Pilzna", w którym znajdziemy obszerny wywiad ze Stanisławem Gągałą. Prezes firmy Gold Drop pochodzi z Lipin i w trakcie rozmowy dzieli się wspomnieniami z pilźnieńskiego etapu życia.Stanisław Gągała zdradza również kulisy tego, jak otrzymał lożę na stadionie FC Barcelony, a także ocenia wpływ pandemii na naszą rzeczywistość oraz podkreśla, że często odwiedza rodzinne strony. - Widzę jak zmieniają się Lipiny - dzisiaj nie ma już starych Lipin - są nowe i w innym klimacie. Wypiękniało także Pilzno, wydostojniał rynek - to taka perełka galicyjskiego miasteczka - mówi Stanisław Gągała.

W numerze także: demografia, sylwetka Olgierda Szerląga, rozmowa z Marcinem Mrozem - wykonawcą i pomysłodawcą szopki w Bielowach, zima w obiektywie, Euro Pilzno i wiele, wiele więcej.

Apel w związku z sytuacją epidemiologiczną

Urząd Miejski w Pilźnie

Szanowni Mieszkańcy, w ostatnich tygodniach obserwujemy systematyczne i znaczne pogorszenie sytuacji epidemiologicznej zarówno w województwie, jak i powiecie. Codziennie wzrasta liczba zakażonych, którzy wymagają hospitalizacji, dlatego prosimy o stosowanie się do zasad reżimu sanitarnego i dystansu społecznego.

Większość spraw urzędowych można załatwić wygodnie, bez wychodzenia z domu za pośrednictwem internetu bądź drogą telefonicznie. Zachęcamy również do korzystania z bankowości elektronicznej. Natomiast w przypadku spraw, których z różnych względów nie można załatwić zdalnie, prosimy, by do Urzędu Miejskiego przychodzić bez osób towarzyszących, dzieci, wnucząt etc. W ten sposób unikniemy tłoku na korytarzach oraz w pokojach urzędu.

W dużej mierze, to od naszej samodyscypliny zależy utrzymanie epidemii pod taką kontrolą, aby w szpitalach każdy chory otrzymał natychmiastową pomoc. Nie bagatelizujmy zagrożenia – dbajmy o bezpieczeństwo własne, jak i innych.

Informacja

Logo Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Od 15 marca br. od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 14:00 będzie działał punkt pomocy przy wypełnianiu wniosków obszarowych. Pomoc w  wypełnieniu wniosku będzie udzielana po wcześniejszej rejestracji telefonicznej pod numerem telefonu 723 977 434. Rejestrować można się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 15:00.

Należy zabrać ze sobą spis upraw na poszczególnych działkach.

Osoby nie umówione nie będą obsługiwane.

Ogłoszenie w sprawie oferty pracy

Oferta pracy

Firma TIS TOMASZ ANIOŁ z siedzibą w Pilźnie ul. Błonia 5 poszukuje osób do pracy na stanowisku pakowacz. Firma oferuję stałe zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę.  Praca na pierwszą zmianę od 7:00 - 15:00. Zatrudnienie od zaraz. Zainteresowani proszeni są o dostarczenie CV do siedziby firmy lub wysłanie CV na adres mailowy tis@tis.com.pl .Więcej informacji pod nr. telefonu 14 6723353.

Uczczono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Burmistrz Pilzna Ewa Gołębiowska, przewodniczący Rady Miejskiej w Pilźnie Czesław Ziaja oraz sekretarz gminy Michał Rolnicki uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, składając wiązankę pod pomnikiem żołnierzy organizacji niepodległościowych.

Część żołnierzy placówki AK w Pilźnie nie pogodziła się z dalszą niewolą Polski i wstąpiło do nowej, bardziej zakonspirowanej organizacji niepodległościowej „Wolność i Niezawisłość” lub w inny sposób próbowali przeciwstawić się dalszemu zniewoleniu kraju przez komunistów. Wielu z nich swój udział w walce o niepodległość Polski w różnorakich organizacjach – AK, NOW, NSZ i WiN – przypłaciło wyrokami więzienia i śmierci - czytamy w notce Muzeum Regionalnego w Pilźnie.

Czytaj więcej: http://www.muzeumpilzno.pl/w-holdzie-zolnierzom-wykletym

Zdjęcia

Darmowe porady prawne

Porada prawna

Przypominamy, że w Punkcie Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego w Pilźnie istnieje możliwość uzyskania porady bezpośrednio - na miejscu. Natomiast wymagana jest wcześniejsza rejestracja na poradę pod nr telefonu 690 901 136. Rejestracja odbywa się od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-11 lub online pod adresem: https://np.ms.gov.pl/zapisy.

Dodatkowe informacje w załączonych plikach.

Gabinet profilaktyki w szkole w Zwierniku

Zwiernik

W Szkole Podstawowej w Zwierniku uruchomiono gabinet profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej. Na ten cel przeznaczono pomieszczenie, w którym dotychczas znajdował się gabinet pedagoga szkolnego.

Od dnia 19 stycznia 2021 r. w nowo oddanym gabinecie profilaktyczną opiekę zdrowotną nad wychowankami przedszkola i uczniami szkoły sprawuje higienistka szkolna. – Serdecznie dziękuję Danucie Jasińskiej, kierownikowi  NZOZ "Pilmedic" za oddelegowanie do naszej szkoły pracownika na stanowisko higienistki szkolnej – dodaje Aurelia Mącior, dziękując również wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania gabinetu.

Zdjęcia

Gminny Konkurs Pisanek Ludowych i Plastyki Obrzędowej

Konkurs wielkanocny

Do 23 marca należy dostarczać prace do Domu Kultury w Pilźnie na Gminny Konkurs Pisanek Ludowych i Plastyki Obrzędowej. Inicjatywa jest skierowana do dzieci, młodzieży mieszkających lub uczących się w gminie Pilzno.

Przedsięwzięcie ma na celu propagowanie tradycji i folkloru, pogłębianie wiedzy na temat symboliki i znaczenia pisanki w obrzędowości ludowej oraz ukazanie nowych trendów w tej dziedzinie. Konkurs odbywa się w następujących kategoriach: pisanka tradycyjna – czyli pisana woskiem, drapanka, kraszanka, oklejanka (dla tych technik podstawą jest jajko lub wydmuszka, ewentualnie drewno); pisanka współczesna – czyli wykonywana na jajku drewnianym, styropianowym, akrylowym, itp. z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych; palma wielkanocna; inna forma plastyki obrzędowej. Regulamin jest na stronie internetowej Domu Kultury w Pilźnie.

Kolejni nauczyciele zgłosili się na szczepienie

Szczepionka

40 osób zgłosiło się na szczepienia przeciw Covid-19 w drugiej turze rejestracji. Tym razem, od 15 lutego przyjmowano zgłoszenia nauczycieli (i innych uprawnionych osób) wszystkich szkół i placówek do 65. roku życia, w tym również tych, którzy nie zgłosili się na szczepienie w pierwszej turze, a byli do tego uprawnieni.

Ostateczne w pierwszej fazie rejestracji zgłosiły się 73 osoby. Tym samym zaszczepionych będzie 113 nauczycieli i uprawionych osób.

Przypomnijmy, że zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów zakres wiekowy szczepienia nauczycieli szczepionką AstraZeneca został rozszerzony o osoby do 65. roku życia stąd też możliwość kolejnej rejestracji od 15 do 18 lutego.

Kołobrzeg świętuje urodziny nieznanego pilźnianina

Olgierd Szerląg

Wystawą "Olgierd Szerląg (1920 - 1996) w setną rocznicę urodzin", Kołobrzeg wspomina i podziwia pracę oraz twórczość artysty, który urodził się w Pilźnie. Na YouTube możemy zobaczyć wernisaż online - https://youtu.be/M09U3qDOdEM, natomiast ekspozycja jest prezentowana do 18 marca w Galerii Sztuki Współczesnej Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta.

Olgierd Szerląg urodził się 16 sierpnia 1920 r. w Pilźnie. Ukończył Gimnazjum Pijarów w Krakowie i po wojnie Wolną Szkołę Malarstw i Rysunku w Lublinie (filia Krakowskiej ASP) w pracowni prof. St. Szczepańskiego i prof. Z. Kononowicza. Wychowany był w atmosferze domu związanego ze sztuką. Dziadek W. Łuskina artysta malarz, scenograf, literat. Ojciec K. Szerląg, inż. Rolnik – uprawiał malarstwo sztalugowe. Ciotka E. Łuskina – literat, grafolog i tłumacz, znawca kultury i religii Indii.

Olgierd Szerląg uprawiał twórczość art. w zakresie: malarstwa sztalugowego, mozaiki monumentalnej, architektury wnętrz, grafiki użytkowej i medalierstwa z metaloplastyką. Był rzeczoznawca Sztuki Współczesnej powołanym przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Wielokrotnie nagradzany: Odznaką honorową „Za zasługi w rozwoju województwa koszalińskiego”, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury – Medal Honorowy Twórcom i Mecenasom Kultury, Złotą Odznaką Zarządu Polskich Artystów Plastyków i Krzyżem Kawalerski mOrderu Odrodzenia Polski.

(...) Przez 36 lat związany z Kołobrzegiem. Odszedł w styczniu 1996 roku. A jednak jest tu: poprzez mozaiki – z najbardziej znanymi : mozaiką na budynku Zakładu Przyrodoleczniczego i Klubu Garnizonowego, obrazy – z ponad dwu tysięcy (inne źródła mówią o trzech tysiącach pięciuset) rozsianych po całym świecie, wiele pozostało w prywatnych domach i instytucjach kołobrzeskich.

Obdarzony znakomitą pamięcią, ciekawy świata i dociekliwy, miał rozliczne zainteresowania. Żartował, że ta ciekawość świata o chęć malowania ocaliły mu życie. Kiedy tuż po wojnie ciężko się rozchorował, lekarze nie dawali mu zbyt wielu szans. Jednak pewnego poranka stwierdził, żre ma mnóstwo farb, z których nie powstały jeszcze obrazy na jakie były przeznaczone, że zbyt wiele rzeczy chce jeszcze poznać. Pomyślał : „O nie! Za wcześnie na umieranie”. Lekarze byli zaskoczeni tempem rekonwalescencji.

To jedna z wielu anegdot Szerląga. Chętnie je opowiadał i chętnie ich słuchano. Był świetnym gawędziarzem. Niepogodzony ze światem, wciąż zbuntowany przeciw ludzkim niegodziwościom, rozpogadzał się wracając do przeszłości. Pełne humoru, podane z zacięciem aktorskim dykteryjki sprawiały, że na wernisażach otaczał go wianuszek słuchaczy. Najpiękniej opowiadał o ludziach sobie bliskich (...)

(...) Wymagający wobec siebie, niezwykle pracowity, nie znosił w pracy amatorszczyzny. A przecież, tak oddany sztuce, znajdował również czas na wiele innych spraw. Interesował się literaturą, muzyką poważną, historią, teatrem, wspomnianym lotnictwem. Jego silny związek z naturą przejawiał się także troską o zwierzęta. Opiekował się bezdomnymi kotami, dokarmiał i leczył gołębie. Zapalony wędkarz, wiele tematów do swych obrazów znalazł podczas wędkarskich wypraw. Smakosz, doskonale gotował i odnajdował prawdziwą przyjemność w patrzeniu, jak inni raczą się przygotowanymi przez niego delikatesami…

- czytamy w nocie przesłanej przez RCK w Kołobrzegu.

Dziadek Olgierda Szerląga - Włodzimierz Łuskina był jednym z ulubionych uczniów Jana Matejki i miał udział w powstaniu m.in. „Bitwy pod Grunwaldem”. - Karol Marceli Szeląg - ojciec, inżynier rolnictwa godził pracę zawodową z malarstwem portretowym. To on podjął pierwszą pracę w Pilźnie i przez kilka lat on i jego rodzina była związana z Pilznem. Po wojnie ojciec Olgierda był organizatorem i dyrektorem Liceum Rolniczego w Nawojowej, a Olgierd - administratorem gospodarstwa rolnego przy tej szkole - wspomina Zofia Mossoń w "Roczniku Pilźnieńskim" z 2010 roku. Pani Zofia w swoim tekście pt. "Nieznany pilźnianin" zdradziła, że latem 2005 r. pojawiła się w Pilźnie Mirosława Zimecka-Szerląg. - Przejeżdżając postanowiła zatrzymać się na godzinę w mieście, gdzie urodził się jej mąż. Po pewnym czasie pisze w liście, że Pilzno znała tylko z opowiadań męża. Miasto zrobiło na niej miłe wrażenie i zachowuje to w swojej pamięci. Przesyłając materiały o życiu i pracy męża wyraża życzenie, by jego postać i twórczość zaistniała w miejscu, gdzie się urodził.